Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Neviem, či dnes ešte fanúšikovia brutálneho death metalu sledujú edičný plán NBR, nie je veľmi prečo, tamojší metal z povedzme že extrémnejšieho súdka je taký „festivalovo vďačný“ a „pre širšie publikum“, ale ak chcú nový, v poradí jedenásty (!) album kalifornských matadorov PATHOLOGY, tak ten vyšiel tam. A chcieť by ho mohli, cítiť síce, že vydavateľstvo si povedalo „z tohto by sa niečo malo dať predať“, ale objektívne vzaté, materiál je to kvalitný, dobre zložený, žánrovo čistý a napriek tomu, že ide o brutalitu vyššej tonáže, má viac než len starú dobrú jednu dimenziu čistej surovosti. (Kapely, ktoré ju zvládajú na majstrovskej úrovni, si s ňou vystačia a býva skvelo, ale tu je toho viac.)
Aktuálna zostava Dave Astor (bicie a šéf toho všetkého), Obie Flett (vokály), Ricky Jackson (basa) a Dan Richardson (gitary) pripravila tucet skladieb, pričom záverečná „Decomposition Of Millions“ je nadupaná inštrumentálka. O čom sa konšpiruje tentokrát, ťažko povedať, ale z názvov skladieb, dvoch textov dostupných na archívoch a obalu možno dedukovať dosť krvavú apokalypsu, mor a rozklad. Po hudobnej stránke boli PATHOLOGY typickí mohutným drvivým a temperamentným USBDM s ťažkým, jasne kontúrovaným hlbokým zvukom a šťavnatými riffmi. V tom pokračujú, neboja sa chytľavých liniek, vážnych, dramatických harmónií a melodiky. Veľmi dobre kombinujú náklepové tempá, priamočiaro vyznievajúce a pritom technické hranie a výraznú melodiku.
Tá ich hudbe dodáva pre žáner až netypickú dávku atmosférickosti a rozviatosti, „The Everlasting Plague“ je takpovediac „náladová vyvražďovačka“. Prináša momenty, ktoré mi dokonca pripomenuli 90-kovú tvorbu DEPRESY, kde aj jedna z Obieho growlových a kloktavých polôh pripomína „superlatívne disponovaného“ Dragana (stojí mi za spomenutie, že jeho výkon na novom albume DEHYDRATED je grandiózny). Brutálne kompozície bohaté na nápady, harmónie, sóla a atmosféry v odtieňoch smrti a skazy, zahrané kvalitnými hudobníkmi, ktoré nepotrebujú byť prepálené až niekam do gore-noise (čo počuť pri niektorých BDM telesách z juhovýchodnej Ázie, kde popri tom prekvapí napr. 35-kilová dievčina vydávajúca zvuky, z akých by sa silno znečistil aj emzák, ktorý prišiel s cieľom utlmiť to tu všetko). Navyše sa tu nikto nesnažil o to, aby bolo dajaké „majestátne zlo“ pre „najtemnejšie dušičky“, toto je US brutus „z tohto sveta“ a som zaň rád. (Ale noví BRODEQUIN nech to takto nenaleštia, tam chcem barbarskosť kolesa s rozmachom dopadajúceho na hnáty nejakého mamľasa, ktorý takej odmene šiel oproti.)
Irové pokračují ve své vizi neotřele pojatého a math rockem ušpiněného post rocku, jako by se stále snažili vyrovnat debutu, kterým se blýskli již v roce 2009. Opět chybí asi jen špetka, aby to bylo na potlesk.
Tento projekt táhne především charakteristický vokál Donovana Melero z HAIL THE SUN, což ve spojení se Sergio Medinou z ROYAL CODA znamená ono emotivně bolavé ukřičené post hardcore inferno, které odkazuje k domovským skupinám obou zmíněných hudebníků.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.